You are here
Home > Turystyka > Turystyka piesza – czysta rekreacja

Turystyka piesza – czysta rekreacja

Co powinien wiedzieć turysta, który planuje wyruszyć na wędrówkę? Jeśli nie znamy terenu albo wiemy, że nie należy do łatwych, warto się przygotować jak najlepiej – na każdą ewentualność.
Wyprawa leśnymi ścieżkami czy górskimi szlakami bywa wymagająca – warto wcześniej zadbać o kondycję. Co więcej, można uniknąć wielu przykrych wydarzeń, jeśli spróbujemy przewidzieć, co może się przytrafić, a także, jak można temu zapobiec.
Hiking, bo tak się określa turystykę pieszą, cieszy się dużą popularnością wśród różnych form rekreacji i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Wygrywa z nim chyba jedynie rower. Sprawia też wrażenie wyjątkowo łatwej dyscypliny, ale to może okazać się złudne – po drodze może Was spotkać kilka niespodzianek. Przemyślcie wycieczkę i wybierzcie szlak odpowiedni do swoich możliwości.
Ekwipunek
Najczęstszym błędem jest brak odpowiedniego wyposażenia – lekka odzież, przewiewna, ale odporna na chłód i deszcz – np. ubrania termoaktywne. Koniecznie trzeba też sprawdzić pogodę i zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Ważny jest też wiatr, bo przez niego temperatura odczuwalna bywa dużo niższa niż w rzeczywistości.
Poza tym bardzo skutecznie utrudnia maszerowanie – często jest czynnikiem decydującym o powodzeniu wyprawy. Ważne jest też nakrycie głowy, np. czapka albo kapelusz – głównie na bardzo słoneczny dzień. Podobnie jak krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne z dobrej jakości filtrem.
Buty muszą być wygodne i sprawdzone – nowego nie zakładajmy na dłuższą wycieczkę. Plecak powinien być pojemny, ale nieduży i ergonomiczny, z nieprzemakalnych materiałów. Spakujcie wodę i przekąski (banany, batony energetyczne, kanapki, orzechy itd.), podręczną apteczkę, środki na owady, tabletki przeciwbólowe i maść rozgrzewającą. Warto wziąć też naładowany telefon komórkowy, powerbank, aparat fotograficzny, mapy (zarówno tradycyjna, jak i GPS), latarkę.

KKw,fot.Free-Photos/Pixabay

Top