You are here
Home > Sport i zdrowie > Dla kogo jaki sport?

Dla kogo jaki sport?

Zastanawiasz się, jaki sport wybrać, jaki będzie odpowiedni dla Ciebie? Warto wziąć pod uwagę nasze predyspozycje i upodobania, a także kwestie zdrowotne, aby bezpiecznie i z zapałem oddać się aktywności fizycznej.
Różne formy aktywności
Sport ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i niezliczone korzyści. Wiele zależy jednak od dyscypliny czy rodzaju aktywności. Inne mięśnie pracują podczas biegania, spaceru czy treningu siłowego albo ćwiczeń typu pilates. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Moc korzyści
Decydując się na jakąś aktywność fizyczną, dotleniamy się, poprawiamy kondycję i wzmacniamy mięśnie oraz stawy, a także dbamy o dobry humor, gdyż wydzielają się endorfiny. Wyglądamy młodziej i czujemy się lepiej. Ważne jednak, aby wybrać najbardziej dla siebie odpowiedni rodzaj sportu.
Frajda – nie obowiązek
Przede wszystkim sport musi sprawiać frajdę, nie możemy myśleć o nim jak o przykrym obowiązku. Tylko wtedy zadba o nasze zdrowie i samopoczucie. Po drugie – musi być bezpieczny dla naszego zdrowia, a nie każdy rodzaj aktywności jest dla wszystkich. Osoby z dużą nadwagą nie powinny biegać ze względu na swoje stawy – lepszy będzie dla nich rower. Pamiętajmy zatem o swoich słabych stronach, dolegliwościach, upodobaniach, celach itp.
Dopasuj rodzaj sportu do swoich możliwości
Wysiłek fizyczny – jeśli nie trenujemy danej dyscypliny – nie może budzić w nas frustracji i złych emocji, nie może też wywoływać kontuzji czy nadwerężać naszego zdrowia, nadmiernie nas eksploatując. Trzeba go dopasować do swoich możliwości i wyznaczyć cel – np. poprawa kondycja, szczupła sylwetka, rozrywka, sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu?
Jak to zrobić?
Zastanów się zatem raz jeszcze, czy lubisz ćwiczyć na świeżym powietrzu, czy w klubie? Indywidualnie czy w grupie? Rekreacyjnie czy bardziej wyczynowo? Chcesz schudnąć czy powalczyć o rzeźbię mięśni? Jaką masz kondycję, kiedy ostatnio ćwiczyłeś, czy wiesz, że chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą, masz jakiś uraz? Dzięki temu łatwo będzie już część aktywności wyeliminować.
Jaki sport dla kogo?
Warto pływać rekreacyjnie, jeśli tylko umiemy pływać. Nie są potrzebne treningi dodatkowe czy specjalistyczny sprzęt. Pływanie jest przyjemne i ma liczne korzyści, np. poprawia możliwości układu oddechowego, wyszczupla i relaksuje. To również dobry sposób na rehabilitację po urazach. Popularny jest też aerobic w wodzie!
Jazda na rowerze to świetna forma ruchu od wiosny do jesieni. Wystarczy przeciętna kondycja fizyczna, rower i strój sportowy! Trzeba jednak jeździć regularnie, aby widzieć efekty – jazda na rowerze spala kalorie, poprawia kondycję, odstresowuje. To naturalna i prosta forma aktywności, a zatem bardzo popularna.
Bieganie polecane jest raczej osobom o dobrej kondycji fizycznej, ale nie tylko – zawsze można sobie spokojnie truchtać. Wymaga jednak rozsądku i rozgrzewki, gdyż stawy są podatne na kontuzje. Panie uwielbiają też różne formy fitnessu i zajęcia w klubach czy siłowniach – np. zumbę. Do wyboru są mniej i bardziej dynamiczne, a zatem każda z pań dobierze coś dla siebie.

KKw,fot.stevepb/Pixabay

Top