You are here
Home > Sport i zdrowie > Biegasz zimą? Chroń szyję!

Biegasz zimą? Chroń szyję!

Bieganie przez cały rok jest możliwe, ale warto zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby nie narazić się na przeziębienie. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.
Podczas biegania trzeba zadbać o to, aby nie wychłodzić organizmu – konieczna jest dobrej jakości czapka, rękawiczki, szalik, bielizna termiczna i specjalistyczna kurtka. Jeśli wybierasz się na krótkie przebieżki, ok. 20-minutowe, nie ma to tak dużego znaczenia. Jeśli jednak biegasz długie dystanse, możesz łatwo się przeziębić. Poniżej wyjaśniamy, jak ochronić szyję.
Żaden sportowiec nie lubi przeziębień, bo – podobnie jak kontuzje – zmuszają do przerwy w treningach, co skutkuje spadkiem formy i osłabieniem. Często jest to jednak skutek braku odpowiedniego stroju. Zdarza się, że myślimy, iż jesteśmy ubrani odpowiednio – mamy czapkę i rękawiczki, ciepłą bluzę. Mało kto pamięta jednak o ochronie szyi, a to prowadzi do bólu gardła i ogólnego wyziębienia.
Na rynku są już produkty odpowiednie dla sportowców – szaliki jednak nie nadają się do biegania. Ogranicza ruchy głowy, po chwili robi nam się zbyt gorąco itd. Popularne stały się jednak multifunkcjonalne chusty, głównie tzw. buff.
Są one produkowane z materiału odprowadzającego pot, więc szybko wysycha. Można ją też założyć jak czapkę, bandanę itd. – możliwości jest wiele. Buff to świetny wybór na outdoorowe aktywności w chłodne dni. Poniżej zera jednak lepsze będą modele z dzianin typu fleece w formie komina, które szczelnie wypełnią wolną przestrzeń.

KKw, fot.Wokandapix/Pixabay

Top