You are here
Home > Sport i zdrowie > W czym biegać jesienią i zimą?

W czym biegać jesienią i zimą?

nawodnienie orgnizmu

Część osób biega w terenie jedynie wiosną, inni starają się trenować przez cały rok – niezależnie od temperatury czy wiatru. Część biegaczy planuje przerwę od biegania, drudzy wybierają siłownię, a inni mimo wszystko biegają.

Zamiast zaszyć się pod kocem z kubkiem herbaty, wolą na przekór jesiennej aurze cały czas trenować na biegowych trasach. Zwykle po kilku minutach biegu czujemy przypływ ciepła. W fazie początkowej wysiłku jego produkcja jest większa niż jego utrata. Temperatura mięśni podnosi się, ciepło jest akumulowane, nasila się też proces pocenia. Dlatego kluczową kwestią jest dobre przygotowanie, zahartowanie organizmu oraz odpowiedni strój.

Jak ubrać się jesienią na bieganie?

Wiosną i latem nie trzeba jakoś specjalnie zastanawiać się nad strojem sportowym. Gdy jednak nadchodzi październik, a wraz z nim niskie temperatury, silniejsze podmuchy wiatru oraz opady, to czas, by jednak zastanowić się, w czym biegać. Dobrym rozwiązaniem jest ubieranie się na „cebulkę”, czyli stosowanie kilku warstw.

Zimą podstawę stanowi dobrej jakości kurtka z wodoodporną warstwą oraz z dodatkową warstwą docieplającą. Jesienią z kolei wystarczy koszulka z krótkim rękawem oraz lekka kurtka wiatrówka wykonana z cienkiego, ale odpornego na wiatr materiału.

Koszulka pod kurtką powinna być lekka i oddychająca. Zimą zakładamy zestaw odzieży termoaktywnej jako pierwszą warstwę, ale jesienią powinna nam wystarczyć bielizna termoaktywna. Gdy jest bardzo zimno, przyda się bluza wykonana z szybkoschnących materiałów. Sprawdzi się m.in. w lesie oraz w górach, gdy pogoda jest często kapryśna.

Dodatkowe akcesoria do biegania

Wiele zależy od pogody, intensywności i długości wysiłku oraz od terenu – w zimie czy w górach przydadzą się dodatkowe akcesoria. Jeśli biegasz po parku niedaleko domu, nie musisz dbać o opcjonalne wyposażenie – ew. rękawiczki albo czapkę, gdy jest bardzo zimno. Jednak w górach może przydać się m.in. latarka czołówka, czapka, komin, elementy odblaskowe, rękawki biegowe oraz rękawiczki. Zabierz też do plecaka dodatkowe elementy ubioru, najlepiej wykonane z takich materiałów, by były lekkie i zajmowały niewiele miejsca.

fot. Fotorech / Pixabay

Top