You are here
Home > Outdoor > Jak się chronić przed kleszczami?

Jak się chronić przed kleszczami?

Choroby przenoszone przez kleszcze bywają naprawdę niebezpieczne. Warto wiedzieć, jak usunąć kleszcza oraz jak się uchronić przed ukąszeniem.
Ukąszenie kleszcza to poważny problem, coraz rzadziej bagatelizowany – powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie się z tym wiążą. Są one nosicielami bardzo poważnych chorób – należy do nich m.in. borelioza, babeszjozy, odkleszczowego zapalenia mózgu, bartonelozy, gorączki Q itd.
Nie na wszystkie możemy się zaszczepić, dlatego tym bardziej musimy zwracać na to uwagę. Choroby te mogą doprowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. Najlepiej zastosować działania profilaktyczne – uważać, aby kleszcz nas nie ugryzł, obserwować swoje ciało, wybrać się do lekarza. Ważne jest także, w jaki sposób kleszcz zostanie usunięty.
Jak się uchronić przed kleszczem?
Jest kilka sposobów, aby uchronić się przed kleszczem, ale żaden nie jest w 100% skuteczny. Z tego też powodu warto zastosować kilka z nich. Przede wszystkim trzeba się odpowiednio ubrać – udając się np. do lasu, warto założyć spodnie i bluzę z długim rękawem. Można też zastosować preparaty chemiczne – w składzie powinien być tzw. DEET, który odstrasza kleszcze, ale także komary i meszki. Jedną z opcji jest też Permetryna – wyróżnia ją silne działanie, ale jest też bardzo szkodliwa dla kotów. Jeśli mamy zwierzaka w domu, lepiej jej nie stosujmy.
Najlepsza jest jednak profilaktyka. Substancje chemiczne mogą nie zadziałać, warto zatem nie wchodzić w wysokie trawy i krzewy, oglądać ciało, prysznic po powrocie. Na odkleszczowe zapalenie mózgu można też się zaszczepić. Jak usnąć kleszcza? Jeśli urwiemy lub zgnieciemy go, ryzyko zarażenia chorobami tylko wzrośnie. Warto używać specjalnych akcesoriów – przydadzą się szczypce i pęseta. Trzeba go odpowiednio złapać i wyciągnąć go w stanowczym ruchem całego.

KKw, fot.JerzyGorecki/Pixabay

Top