You are here
Home > Outdoor > Nie biegaj w czasie smogu!

Nie biegaj w czasie smogu!

sport a smog

Mimo że większość z nas lubi aktywność na świeżym powietrzu, w Polsce czasem bardzo trudno o optymalne warunki do treningu. Gdy jest smog, aktywność fizyczna szkodzi – wtedy wybierz się do siłowni, klubu fitness albo poćwicz w domu. Straty są większe niż korzyści.

Nawet mniej efektywny i krótszy wysiłek będzie lepszy, jeśli potrenujesz w domu, niż bieganie czy inna aktywność na „nieświeżym powietrzu”. Smog przyczynia się do rozwoju licznych chorób.

Codzienne dojazd rowerem do pracy w miejskiej dżungli, bieganie po zakorkowanym centrum czy długie spacery wzdłuż zawsze zatłoczonych ulic nie są dobrym pomysłem. W Warszawie transport drogowy odpowiada za 60-80 proc. zanieczyszczeń powietrza. W okresie, gdy smog jest coraz większy, warto obniżyć zagrożenie wynikające z oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Zanieczyszczenie powietrza to w Polsce poważny problem – jesteśmy wysoko w rankingu państw, które zmagają ze smogiem. Najgorsze powietrze jest zimą, bo wiatr jest słaby, a wiele osób pali w piecach nieodpowiednimi rzeczami, generując jeszcze więcej szkodliwych pyłów. Jest to głównie problem w małych miastach. Jednak problemy te są aktualne także wiosną i latem.

Aktywność fizyczna podczas smogu nie jest bezpieczna

Warto korzystać z aplikacji, by na bieżąco sprawdzać normy czystości powietrza. Gdy są one przekroczone, wyjścia na zewnątrz powinno się ograniczyć do minimum – jak spacer do sklepu, po dziecko czy z psem. Odradza się tym bardziej wszelką aktywność fizyczną. Udowodniono, że ćwiczenia przekraczające zalecaną liczę, mogą przynieść więcej szkód niż pożytku, jeśli poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki.

Ćwicząc, zwiększamy ilość wdychanych zanieczyszczeń, a szkodliwe działania są w organizmie jeszcze większe niż w normalnym trybie funkcjonowania. W takie dni lepiej też nie wietrzyć mieszkań. Jeśli na spacer, to najlepiej udać się do dużego parku na obrzeżach miasta lub do lasu. Tam też można uprawiać sport – pobiegać, przejechać się na rowerze czy po prostu szybko maszerować. Można też wybrać klub fitness, typową siłownię, basen albo trenować w domu – dostępnych jest coraz więcej pomocnych aplikacji na smartfon.

fot. ResproPolska / ixabay

Top