You are here
Home > Sport i zdrowie > Jakie są objawy nowotworu? Radzimy, na co warto zwrócić uwagę!

Jakie są objawy nowotworu? Radzimy, na co warto zwrócić uwagę!

objawy nowotworu (no może nie aż tak oczywiste)

W przypadku raka właściwa i szybka diagnoza to jedyna szansa na ratunek. Jeśli wykryjemy go późno, nasze szanse na wygranie z nim trudnej walki znacznie maleją. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Wiecznie nie mamy czasu, gdzieś się spieszymy, jesteśmy spóźnieni itd. Nie możemy znaleźć chwili, aby zapisać się na podstawowe badania krwi czy wybrać na wizytę kontrolną do internisty. Jeśli czujemy się źle, myślimy, że to ze zmęczenia. Łykamy witaminy i żyjemy dalej. Postępując w ten sposób, łatwo przegapić ważne objawy choroby. Nie bagatelizuj objawów – organizm daje sygnał, że coś jest nie tak. Aby mieć szansę pokonać nowotworów, trzeba go wykryć jak najszybciej.

Wzdęcia
Dokuczliwe wzdęcia mogą być jednym z objawów raka jajnika, jelit czy trzustki. Udaj się do lekarza, jeśli wiesz, że problem nie wynika z nietolerancji wybranych produktów spożywczych ani nie jest następstwem niewłaściwej diety.

Zgaga
Jej przyczyną zwykle jest nieprawidłowa dieta. Zgagę nazywamy wtedy refluksem żołądkowym. Występuje m.in. po spożyciu tłustego pokarmu. Wielu z nas stosuje jednak zdrową dietę, a cierpi na zgagę. Może to być objaw nowotworu żołądka lub też przełyku.

Utrata wagi
Kobiety cieszą się, jeśli uda im się schudnąć, ale czasami nie jest to dobry objaw. Jeśli dzieje się tak nagle – bez zmian w diecie czy porannych joggingów – jest to podejrzane. Może to być objaw choroby nowotworowej.

Krew z nosa
Krwawienie z nosa jest efektem uszkodzenia śluzówki. Jeżeli dzieje się tak często i krwawienie jest silne, warto udać się do lekarza, bo może być to jeden z objawów białaczki.
Częste zawroty głowy. Bóle głowy mogą być wynikiem zbyt dla nas wysokiego ciśnienia, ale też braku snu, pożywienia czy wody. Jeżeli jednak dokuczają często i bez konkretnej przyczyny, mogą być objawem raka mózgu.
(KKW / Fot. Pixabay/cc0)

Top