You are here
Home > Sport i zdrowie > Pływanie – idealne na liczne schorzenia! Jakie?

Pływanie – idealne na liczne schorzenia! Jakie?

pływanie dobre na wszystko

Pływanie ma wiele zalet, o czym wiemy chyba wszyscy. Ale czy potrafimy je wymienić? Jeśli cierpisz na choćby jedno z niżej wymienionych schorzeń, zapisz się na basen! Efekty przyniesie jedynie regularne pływanie.

Pływanie jest zdrowe, gdyż rozwija wszystkie mięśnie klatki piersiowej, działa pozytywnie na układ oddechowy i krwionośny, a także serce. A dla cierpiących na schorzenia kręgosłupa może być prawdziwym zbawieniem. Kręgosłup to nasza podpora, można porównać go do rusztowania, dlatego musimy o niego dbać.

Kręgosłup jest bardzo podatny na przeciążenia i uszkodzenia, o czym jednak nie pamiętamy, dopóki nie odczuwamy związanych z nim dolegliwości. Siedzenie w jednej pozycji, spanie w niewłaściwej pozycji lub na miękkim materacu, noszenie wysokich obcasów, zbyt intensywne treningi siłowe mogą wywołać prawdziwy i dokuczliwy ból.

Każdy styl pływacki może przynieść ulgę na inne partie ciała i wspomaga leczenie wad kręgosłupa. Klasyczny działa korzystne na zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa – walczy ze skoliozą i płaskostopiem. Motylkowy wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe i pomoże w leczeniu wad postawy. Pływanie grzbietem poprawia muskulaturę wzdłuż kręgosłupa i rozluźnia mięśnie piersiowe, ramion i karku. Kraul rozwija mięśnie barkowe, ramion i nóg.

Polecane baseny w Polsce:
Warszawa wilanów
Warszawa adgar plaza mokotów
Kraków Galeria Kazimierz

Dobrym pomysłem jest też gimnastyka w wodzie – polecana także tym, którzy nie potrafią pływać.
(KKW / Fot. Pixabay/cc0)

Top