You are here
Home > Turystyka > Jak zaplanować trasę wyprawy?

Jak zaplanować trasę wyprawy?

Zaplanowanie odpowiedniej trasy naszej wyprawy to połowa sukcesu – podpowiadamy, jak to zrobić, aby mieć szansę na jej ukończenie i frajdę z wędrówki.
Planując trasę, warto najpierw zapoznać z mapą okolicy i wyznaczyć kilka punktów orientacyjnych. Jeśli wybierzecie szlak turystyczny, powinno być Wam łatwiej, ale… musie pamiętać, że wiele z nich wyznaczono już dawno, dziesięciolecia temu.
Jeśli planujecie poruszać się mniej popularnymi trasami, warto zasięgnąć informacji w lokalnym oddziale PTTK lub urzędzie gminy – koniecznie spakuj też dobrą – szczegółową i aktualną – mapę. Jej brak może wiązać się z przykrą niespodzianką – gdy oznaczenia nagle się skończą, możecie się zgubić, co na rozległych terenach leśnych będzie niebezpieczne.
Piesza turystyka to również rekreacja, ale warto wcześniej zadbać o kondycję i poprawić wydolność organizmu. Wybierajcie się na długie spacery 2-3 razy w tygodniu, na rower i basen itd. Regularna aktywność zmniejszy także ryzyko kontuzji. Poza tym wędrówki to świetny sposób na poznawanie okolicy – również w naszym mieście.
Takie spacery z pewnością wpłyną na kondycję – a podczas wyznaczania trasy jest to kwestia kluczowa. Mierz siły na zamiary – właściwa i obiektywna ocena to podstawa, aby trasę faktycznie ukończyć. Częsty błąd to myślenie, że spacery wśród przyrody obudzą w nas pokłady energii – może skończyć się to przeforsowaniem organizmu, kontuzjami, bólami mięśni i stawów, otarciami itd.
Dobrym pomysłem są też spacery w grupie – początkującej lub zaawansowanej. Samotni turyści często są lepiej przygotowani i ostrożniejsi. Grupa daje jednak poczucie bezpieczeństwa i motywuje. Trzeba wziąć pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań i wybrać opcję dla nas właściwszą.

KKw,fot.470906/Pixabay

Top