You are here
Home > Turystyka > Rysy – wyrusz na poszukiwania najpiękniejszej panoramy Tatr

Rysy – wyrusz na poszukiwania najpiękniejszej panoramy Tatr

Rysy są jednym z najchętniej odwiedzanych szczytów w Tatrach – to najwyższy szczyt w Polsce, więc wielu śmiałków chce go zdobyć. A poza tym widoki stąd są niezapomniane!

Rysy są najwyższym szczytem w Tatrach, na który możemy wybrać się bez przewodnika. Prowadzi na niego niezwykle malowniczy szlak, a ponadto roztacza się stąd niebywały widok, jeden z najpiękniejszych w całych Tatrach. Cały masyw obejmuje trzy wierzchołki.

Jednak wejście na Rysy nie jest sprawą prostą i lekką, a wielu nieprzygotowanych na tę wyprawę śmiałków straciło życie. Na szczyt można wejść od północy, od strony Morskiego Oka, a także od strony słowackiej.

Obecnie na szczyt prowadzą czerwone szlaki – od strony Morskiego Oka po polskiej stronie, a od strony Doliny Mięguszowieckiej i Popradzkiego Stawu po stronie Słowacji. Trasę od północy wybiera jednak więcej turystów. Obie robią wrażenie – zarówno pod względem krajobrazów, jak i stopnia trudności.

Emocje, jakie nam towarzyszą, są jednak niezwykłe – a widok pięknej panoramy Tatr wynagradza wszystkie trudy. Z góry można ujrzeć Morskie Oko, Czarny Staw, Mięguszowieckie Szczyty, Doliny Kaczą, Litworową, Ciężką, a także Ganek, Gerlach, Wysoką i wreszcie z drugiej strony Dolinę Mięguszowiecką. Wejście na szczyt wymaga dobrej kondycji i doświadczenia w poruszaniu się po długim odcinku. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie – sprzętu, ubrania, żywności, butów itd.

Top