You are here
Home > Sport i zdrowie > Najpopularniejsze sporty zimowe

Najpopularniejsze sporty zimowe

Zima to pora roku bezwzględnie kojarząca nam się z nartami i sportami zimowymi. W górach pełno białego i puszystego śniegu – jesteście gotowi na białe szaleństwo?
Każdy ma swoje ulubione sporty, w tym również zimowe. Wszystkie zimowe dyscypliny sportowe potrzebują jednak śniegu i mrozu, a to nie każdy lubi. Mimo to w Europie sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością – Polacy chętnie oglądają skoki narciarskie, wyjeżdżają w góry do Austrii, Francji czy Włoch. Poza jazdą na nartach czy snowboardzie ciekawych dyscyplin jest więcej – poniżej kilka z nich.
Narciarstwa nie może zabraknąć w tym zestawieniu, bo jest najpopularniejszym sportem zimowym. Konieczne są jednak narty oraz kijki. Trzeba szybko przemieszczać się po torze, wykonywać akrobacje i mieć świetną technikę. Powszechne są dwa rodzaje tego sportu – narciarstwo alpejskie (zjazdy po stokach górskich lub też sztucznych) i klasyczne (skoki narciarskie, biegi narciarskie, kombinacja norweska). Uprawia się je także dla relaksu, zachowania formy, w formie sportu zimowego.
Aby uprawiać snowboard, drugi z najpopularniejszych sportów zimowych, trzeba mieć dobrze dobraną deskę snowboardową, dopasowaną do predyspozycji fizycznych, służącą do zjazdów po stokach narciarskich. Uprawiany wyczynowo wymaga pagórkowatego terenu – sportowcy muszą zaś wykonać akrobacje i skoki. Tu liczy się – jak w przypadku biegów narciarskich – świetna kondycja i wytrzymałość, gdyż utrzymanie się na desce już jest wyzwaniem! Snowboard uchodzi też za niezwykle widowiskowy i uchodzi za sport ekstremalny.
Snow kite – przypomina surfing uprawiany na wodzie przy silnym wietrze i wysokich falach. Snow kite to jego zimowa odmiana, gdyż bez śniegu i stoku się nie obędzie. Sportowcy mają zatem latawce pociągowe i narty lub deskę snowboardową, a następnie udają się na specjalnie przygotowane tory śnieżne, gdzie mogą robić różne akrobacje. Koniecznie musi być także wiatr, gdyż dmucha on w latawiec, a wtedy możemy szybciej poruszać się po torze. Dla początkujących są stoki płaskie, ale miłośnicy tego sportu uprawiają go na terenach górzystych.
Skoki narciarskie – za sprawą Adama Małysza odniosły ogromny sukces w naszym kraju. Potem przyczynił się do tego również Kamil Stoch. Dziś są jedną z najpopularniejszych dyscyplin zimowych. Zawodnik musi się rozpędzić i odpowiednio odbić na progu skoczni. Na odległość wpływa ma jednak wiele czynników, m.in. wiatr. Poza uzyskanymi metrami ocenie podlega też styl i lądowanie.
Biegi narciarskie – ostatnio zyskują na popularności także w Polsce. Nie trzeba świetnie znać techniki jak w przypadku zjazdów ze stoków. Najpowszechniejsze są w regionach, w których znajdują się duże i płaskie tereny. Potrzebne są cienkie narty oraz kijki. Biegi narciarskie to odmiana zaliczana do narciarstwa klasycznego. Dla wielu to spacery z nartami, przyjemna i relaksująca odmiana sportu. Uprawiana wyczynowo, jest to jednak wymagająca dyscyplina i przez cały rok trzeba dbać o kondycją fizyczną. To świetny sport, bo angażuje prawie wszystkie partie mięśniowe.

Kaw.ka, fot.skeeze/Pixabay

Top