You are here
Home > Turystyka > Jak wybrać buty trekkingowe?

Jak wybrać buty trekkingowe?

Wygodnie obuwie to jeden z najważniejszych elementów górskiego wyposażenia, jeśli planujecie trekking. Producenci ciągle wykorzystują nowe technologie i systemy, które ułatwią wielogodzinną wędrówkę.
Wbrew pozorom buty są niezwykle ważne podczas trekkingu – muszą być niezawodne. Dla wielu użytkowników liczy się jednak także design, dlatego też w każdym specjalistycznym sklepie znajdziecie szeroki wybór modeli. Trudno jednak wybrać obuwie najlepsze dla siebie i w dobrej cenie – od razu zaznaczmy, że buty to jeden z droższych elementów ekwipunku potrzebnego w górach. Podpowiadamy, jak wybrać buty trekkingowe.
Przede wszystkim dobre buty trekkingowe muszą być wysokie, aby odpowiednio chroniły kostkę – w innym wypadku można łatwo zwichnąć nogę. Zwróćcie uwagę na rozmiar – buty muszą być jak najlepiej dopasowane, wszelkie obtarcia będziecie czuć długo, a zatem warto mierzyć je wiele razy!
Trzeba też określić swoje potrzeby – zamierzasz spacerować po górach czy pagórkach? Beskidy to nie to samo co wyprawy alpejskie – to inny stopień trudności. Zamierzasz uprawiać ten sport wiosną czy również w zimie?
W sezonie letnim, na stosunkowo łatwym i łagodnym terenie – np. jednodniowe wycieczki w Tatry czy Beskidy – sprawdzą się półbuty z miększą podeszwą, o dobrej przyczepności. Jeśli jednak macie w planie podstawowe wycieczki, wybierzcie lekkie, wygodne, lekkie i sztywne półbuty z gumowanymi czubkami. Sprawdzą się jako obuwie na podejścia, zejścia i podstawowe wspinanie się.
Na dłuższe i wyższe wyprawy polecamy jednak buty za kostkę, które świetnie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są miękkie, wygodne i praktyczne, przydadzą się nawet w zimie, ale pod warunkiem, że zdobywać będziemy łatwe szczyty.
Osobny temat to buty wspinaczkowe – w prawdziwe góry, buty na zimę i buty do biegania po górach – to lekkie półbuty wyposażone w bieżnik. Muszą być wygodne, ale i wytrzymałe, bo teren może być mokry. W górach nie brakuje kałuż, błota itd. Wszystko zależy zatem od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Lena.00, fot.kalhh/Pixabay

Top