You are here
Home > Sport i zdrowie > Ile można schudnąć na nartach?

Ile można schudnąć na nartach?

Jeżdżąc na nartach, też można schudnąć! Jeśli nie przepadacie za siłownią ani zajęcia w salach do fitnessu, możecie wybrać się na narty. To świetny sposób, aby spalić trochę kalorii także w zimie.
Nie lubisz ćwiczeń w siłowni?
Jazda na nartach to świetna propozycja dla tych, którzy lubią szaleństwo na stokach, a nie przepadają za nudnymi zajęciami w siłowni. Warto jednak wiedzieć, jak należy jeździć, aby schudnąć. Od tego zależy, ile kalorii uda Ci się spalić. Warto też wiedzieć, czy wybrać narty zjazdowe czy może biegówki.
Co więcej, szaleństwa na nartach to jeden z najlepszych treningów zimą, bo na jazdę na rowerze jest za zimno. Są co prawda miłośnicy tej dyscypliny, którzy jeżdżą przez cały rok, ale są to raczej wyjątki.
Przyjemność z treningu
Jazda na nartach to przede wszystkim również frajda, a przyjemność z uprawiania sportu to już połowa sukcesu! Jeśli na treningi w siłowni przychodzimy zniechęceni, nie osiągniemy wiele. Na nartach z kolei zwykle spędzamy prawie cały dzień – a długość treningu jest tu istotna, bo odbywa się on na świeżym powietrzu, co ma dodatkowe zalety. Przede wszystkim świetnie hartujesz organizm.
Ile spalisz kalorii, jeżdżąc na nartach?
Jeśli spędzisz niemal cały dzień na nartach, masz szansę spalić aż kilka tysięcy kalorii. Na nartach zjazdowych spalamy około 300 kalorii w godzinę, jeśli jeździmy rekreacyjnie. Wiele zależy od intensywności jazdy, tempa, rodzaju tras, ale i Twojego doświadczenia, umiejętności, tego, jak balansujesz ciałem. Na nartach zjazdowych jeździmy zwykle tydzień lub dwa tygodnie, ale można też kupić narty biegowe. To dość popularny sposób na zimowe treningi, a teraz zyskuje na popularności.
A może warto zainwestować w biegówki?
Jeśli jest dużo śniegu, wielu narciarzy biega około godziny lub dłużej po osiedlowych parkach. Za nowe biegówki trzeba zapłacić około 1000 zł, ale warto rozważyć tę opcję. To dość wymagający sport, ale nie musisz nigdzie wyjeżdżać – aby zapiąć biegówki, potrzebujesz jedynie drogi w lesie albo ścieżki w parku. Godzinny trening o średniej intensywności pozwala zgubić około 400 kalorii. Jeśli jednak będzie naprawdę intensywny, można spalić aż około 1000 kalorii.
Jakie są zalety jazdy na nartach?
Wiesz już, ile możesz spalić kalorii, jakie są rodzaje nart, ile powinien trwać trening itd., ale warto znać też zalety uprawiania narciarstwa. Nie tylko pozbywasz się niechcianego tłuszczu, ale też modelujesz nogi oraz uda, wyszczuplając je idealnie. Pozwala to pozbyć się cellulitu i odzyskać gładką skórę. Poza tym sporo pracujesz talią, a zatem wzmacniasz mięśnie skośne brzucha, a likwidacja stąd tłuszczu nie jest prosta nawet w siłowni. Wzmacniasz też ramiona, klatkę piersiową, barki itd., modelując mięśnie. Wspierasz też układ wydolnościowy, krążenia, oddechowy. Warto zaplanować wypad w góry i spędzić ferie zimowe na stokach Austrii, Włoch, Czech lub Francji.

KKw,fot.Josefka/Pixabay

Top