You are here
Home > Ciekawostki > Zaskakujące zwyczaje pogrzebowe na świecie

Zaskakujące zwyczaje pogrzebowe na świecie

kurchany

W każdym państwie są inne zwyczaje pogrzebowe – często mogą się one znacznie różnić od naszych tradycji. Poniżej przygotowaliśmy kilka z nich – jak na przykład picie wina na cmentarzach i wiele innych.

Dziwnych tradycji pogrzebowych, różnych zaskakujących wierzeń i obyczajów wśród innych kultur nie brakuje – dla nich z kolei nasze tradycje mogą być równie niezrozumiałe. Na świecie odbywają się między innymi procesje z czaszkami, można spotkać trumny w kształcie samolotu, wysłać latawce w stronę nieba – to tylko kilka obrazowych przykładów. Wybraliśmy kilka, by je szerzej omówić – zobacz poniżej różne dziwne zwyczaje.

  1. Latawce w stronę nieba w Gwatemali

Obchody w Gwatemali łączą różne tradycje – starodawne, chrześcijańskie, ludowe i inne. W dzień wszystkich świętych mieszkańcy puszczają do nieba kolorowe latawce na bambusowych stelażach. Pełnią one rolę drogowskazów i pomagają zmarłym trafić do siebie. Dzień ten jest niezwykły, a wrażenia ogromne, bo same latawce są pełne barw i w dużych rozmiarach. 

  1. Zwłoki na pożarcie. Mongolia

Gdy w Mongolii ktoś umrze, ciało trafia do zwierzyny – zwykle pożerają je wilki oraz ogólnie padlinożercy. To wieloletnie tradycja w różnych krajach, gdzie nie można było spalić zwłok ani ich zakopać, bo ziemia jest tak twarda, że wykopanie grobu nie było możliwe. Po przejęciu władzy przez komunistów wprowadzono zakaz takiego traktowania ciał zmarłych.

  1. Wino w Gruzji

Cmentarze w Gruzji są podobne do tych w Polsce, ale nie ma tam zniczy – zamiast nich przy nagrobkach są małe stoliczki z butelkami z winem. Według tradycji trzeba za zmarłego wypić szklankę wina. Gruzini często zaczynają świętowanie już wcześniej, by wypić za duszę każdego bliskiego – poza winem przynoszą też przekąski i wspólnie świętują, wspólnie wspominając zmarłych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Usługi Pogrzebowe Archon.

Lena.k

Top