You are here
Home > Czas wolny > Wilanów – z wizytą w królewskim pałacu

Wilanów – z wizytą w królewskim pałacu

Pałac w Wilanowie jest bardzo popularną budowlą – zawsze jest na liście obiektów, które musi zobaczyć każdy turysta przybywający do Warszawy.
Wilanów – urocza dzielnica Warszawy
Jeśli planujecie weekendowy wypad do Warszawy, aby pozwiedzać stolicę, warto przygotować sobie listę atrakcji, które chcecie zobaczyć. Kiedyś miejsce to nazywało się Milanów, ale nazwę szybko zmieniono na Wilanów, czyli villa nova- nowe miasto.
Obojętne, czy jedziecie sami, czy może na szkolną wycieczkę, Wilanów jest jednym ze stałych punktów w programie zwiedzania. Pałac otoczony ogrodem najpiękniej prezentuje się co prawda wiosną. Położenie blisko Warszawy sprzyja wyprawom do Wilanowa – to zresztą urocza i niezwykle zadbana dzielnica, po której warto też spacerować.
Spaceruj i podziwiaj
Warto przespacerować się po bogato zdobionych wnętrzach rezydencji i podziwiać niezwykle zadbane ogrody. Zwiedzanie warto rozpocząć od kościoła św. Anny, czyli pierwszej budowli, jaką widać po wejściu na teren. Został on wybudowany pod koniec XVIII wieku – zwrócić trzeba też uwagę na pomniki polskich hetmanów. Na jednej z kolumn można zaś zobaczyć kości mamuta.
Moc dodatkowych atrakcji
Organizowanych jest tu również wiele wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań, m.in. Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Następnie warto udać się do mauzoleum Potockich, właścicieli i fundatorów pierwszego muzeum w Wilanowie.
Pałac – przepych i luksus
Po przekroczeniu zdobnej bramy przed nami będzie już sam pałac – widzicie te pięknie zdobione fasady budynku? Barokowy pałac wzniesiono w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, na podstawie projektu Augustyna Wincentego Locciego. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Pałacu Króla Jana III.
Robi ogromne wrażenie z zewnątrz, ale także wewnątrz – bogaty wystrój przywodzi na myśl królewski luksus. Wśród eksponatów są pięknie zdobione meble, chiński gabinet, kolekcja króla Sobieskiego wzbogacono, przedmioty zbierane przez rodziny Czartoryskich i Potockich itd.
Ogrody elementem kompozycji
Cudowne są też ogrody, m.in. te tuż za pałacem. Klasyczne pomniki, bogactwo róż i fontanny zachęcają do rozkoszowania się widokami i pogodą, a także chwili zadumy. Ogród zajmuje aż 45 ha, łącznie z Jeziorem Wilanowskim i Kanałem Sobieskiego). Stanowi on fragment obszaru należącego do obecnego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które z kolei obejmuje ogółem aż 89 ha.

KKw, fot.DzidekLasek/Pixabay

Top