You are here
Home > Sport i zdrowie > Siedzisz w biurze cały dzień? Sprawdź, ile musisz się ruszać!

Siedzisz w biurze cały dzień? Sprawdź, ile musisz się ruszać!

biuro biznes sport

Praca zawodowa zwykle wymaga od nas biegłości umysłowej, ale i braku aktywności fizycznej. Musisz zrównoważyć ten czas i zacząć trenować – jak często? Przeczytasz poniżej.

Spędzamy w pozycji siedzącej – przy komputerze i biurku – co najmniej osiem godzin dziennie. Wpływ takiego trybu życia na zdrowie oczywiście nie jest pozytywny, więc trzeba włączyć regularne ćwiczenia w nasz tygodniowy plan zadań. Ile musisz trenować, jak często, jakie ćwiczenia wykonywać, aby poprawić kondycję i zadbać o siebie mimo siedzącego trybu pracy?

Codzienne spędzanie za biurkiem kilku godzin nie tylko osłabia naszą kondycję, ale zwiększa ryzyko chorób i wywołuje rozmaite dolegliwości. Cierpimy na bóle karku i całego kręgosłupa, zawroty głowy, senność, zmęczenie, a nawet depresję. Psuje się także wzrok. Co więcej, rośnie ryzyko przedwczesnej śmierci i to aż o 15%. Brak ruchu oznacza ryzyko chorób serca, otyłości, cukrzycy, nowotworów itd.

A zatem – ile musimy ćwiczyć, aby o siebie zadbać? Dobra wiadomość jest taka, że nie musi to być także osiem godzin. Wystarczy godzina codziennej aktywności, aby zrekompensować brak ruchu. Może to być spacer, jazda na rowerze itd., chociaż najlepiej uprawiać różne rodzaje sportu, np. treningi siłowe, aerobik czy pływanie. Różnorodność działa na nas najlepiej. Ponadto organizm przyzwyczaja się do wysiłku, osłabiając efekt, więc tym bardziej warto otworzyć się na rozmaite formy. Najważniejsze jednak, aby po pracy nie spędzać czasu równie biernie, np. przed telewizorem.

Top