You are here
Home > Outdoor > Jak wybrać plecak outdoorowy?

Jak wybrać plecak outdoorowy?

plecak w góry

Wybór plecaka turystycznego na wyprawy nie sprowadza się do zakupu pojemnego i designerskiego worka. Plecak trekkingowy to jeden z najważniejszych przedmiotów, które zabierasz ze sobą w drogę – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

W tym wpisie chcemy Wam opowiedzieć o plecakach. Nie może to być przykładowy plecak, kupiony na szybko w sklepie. Wyjaśnimy, jak je wybierać, na co zwracać uwagę, a w kolejnych tekstach – jak je pakować i regulować, bo to wszystko ma duże znaczenie na szlaku. A zatem – jak wybrać praktyczny plecak na wędrówkę?

Na co zwrócić uwagę, kupując plecak outdoorowy?

Plecak na wyprawę musi być wygodny, by możliwy był wielogodzinny marsz. Nie może uwierać, nie powinien być ciężki, ale za to musi być wytrzymały, wodoodporny i pojemny. Tak, musi po prostu zmieścić wszystko, co jest niezbędne na biwaku.

Pojemność. Przede wszystkim określ pojemność. Gdy masz już śpiwór i inne elementy wyposażenia, możesz ją łatwo określić. Ważne, by plecak wszystko pomieścił. Nie powinno się do niego nic doczepiać – ani na górze, ani na dole czy po bokach. Często widujesz na szlaku osoby z małym plecakiem i doczepionym śpiworem? W razie deszczu, a w naszym klimacie nie jest to zjawisko rzadkie, śpiwór zmoknie od razu.

Zwykle za standard przyjmuje się plecak o pojemności 50 litrów. Pomieści namiot, śpiwór i artykuły spożywcze i inne akcesoria. Minimum to modele 30-litrowe. Z kolei na poważną wyprawę warto zainteresować się plecakami o pojemności 70 litrów – przecież choćby zapasy żywności będą większe. Przede wszystkim najpierw skompletuj cały ekwipunek, a na końcu kup plecak, by potem nie zastanawiać się, jak upchnąć wszystko w zbyt małym plecaku.

Materiał, technologia. Kluczowy jest materiał, z którego plecak został wyprodukowany. Plecaki outdoorowe szyje się m.in. z poliestru, nylonu i poliamidu. Dawniej polecana była Kodura, ale teraz wiele firm stawia na autorskie projekty, lżejsze, wodoodporne i wytrzymałe materiały, odporne na rozdzieranie. Plecaki poliamidowe uchodzą za najmocniejsze. Warto wybierać plecaki outdoorowe od sprawdzonych producentów, a także zapoznać się z opisami poszczególnych technologii.

Konstrukcja. Na wyprawy odpowiednie będą jedynie plecaki turystyczne. Są one projektowane dokładnie po to, by pozwolić nam pokonywać długie trasy z obciążeniem. Ich budowa wpływa też na nasz komfort, a poza tym pozwoli dobrze ułożyć w nim rzeczy. Na wspinaczkę i wyprawę w wysokie góry, gdzie będą do pokonania też wąskie przejścia, przyda się plecak o zwartej budowie.

Kieszenie. Im ich więcej, tym lepiej. Są ważnym dodatkiem, np. kieszeń na butelkę z wodą, kieszonka na okulary przeciwsłoneczne, na telefon lub na apteczkę. Ważne, by plecak miał kieszenie z łatwym dostępem z zewnątrz. Bardzo przydają się też kieszenie na pasie biodrowym, ale muszą być odpowiednio skonstruowane. W takiej kieszeni nosi się drobiazgi, które powinny być ciągle pod ręką – np. pomadka ochronna, okulary, kompas, mapa, kamera czy krem przeciwsłoneczny.

Miejsce na kije trekkingowe. Wiele osób ceni sobie modele, w których jest miejsce na kije trekkingowe. W górach są niezbędne, bo poprawiają nasze bezpieczeństwo na szlaku. Pożądaną funkcją plecaka jest możliwość przytroczenia i zabezpieczenia kijków na prostych odcinkach lub w transporcie.

Pokrowiec przeciwdeszczowy. Ważną i praktyczną częścią plecaka jest też pokrowiec przeciwdeszczowy, bo zabezpieczy plecak i jego zawartość przed deszczem i zabrudzeniem.

Co jeszcze ma znaczenie? Zwróć uwagę także na to, czy oglądany plecak ma wodoodporne schowki, dostęp panelowy, dostęp do komór plecaka od góry lub inne cechy, które uważasz za dobre, sprawdzone i pożądane.

Podsumujmy. Przy wyborze plecaka outdoorowego kieruj się głównie długością i miejscem wędrówki oraz pogodą. Weź pod uwagę niezbędny ekwipunek i rodzaj aktywności sportowej. Musisz znaleźć plecak o takich właściwościach, które najlepiej Ci odpowiadają.

fot. Hermann / Pixabay

Top