You are here
Home > Outdoor > Buty trekkingowe dla dzieci: jak wybrać buty górskie dla dziecka?

Buty trekkingowe dla dzieci: jak wybrać buty górskie dla dziecka?

outdoor

Buty na różne wyprawy powinny spełniać szereg warunków, by zapewniały komfort, ciepło i bezpieczeństwo. Jak znaleźć odpowiednie?

Dorośli często zarażają swoją pasją do wypraw także swoje pociechy. Frajdy z przeżywania górskiej przygody nie może jednak zakłócać chłód czy brak komfortu. Źle dobrane obuwie może każdemu zepsuć wycieczkę i zniechęcić malucha do kolejnych wypraw. Jak znaleźć dopasowane i bezpieczne dziecięce buty trekkingowe?

Jakie powinny być buty trekkingowe dla dzieci?

Buty trekkingowe to coś dużo więcej niż miejskie tenisówki czy sneakersy. Powinny lepiej trzymać się stopy i poradzić sobie w górach, w lesie, na biwaku czy w błocie. Muszą być wygodne, ale też muszą poradzić sobie z różnymi typami nawierzchni, być odporne na przetarcia, wodę czy zniszczenia, zapewnić odpowiednią wentylację i oddychalność.

Najważniejsze są funkcjonalność, komfort i bezpieczeństwo, gdyż dziecko w takich butach spędzi kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dobre dziecięce buty trekkingowe muszą też dobrze trzymać piętę, zabezpieczać przed urazami kostkę i gwarantować przyczepność w terenie.

Jaki materiał wybrać? Buty na sezon jesienno-zimowy dla dzieci, na różne wyprawy, powinny być miękkie, elastyczne i lekkie, nieprzemakalne, wytrzymałe i ciepłe. Polecane są m.in. buty z membraną (jak Gore-tex). Inną opcją są buty z mocnej tkaniny typu Cordura.

Jakie marki wziąć pod uwagę? Wśród sprawdzonych marek są Primigi, Superfit (Glacier, Husky, Mars) czy Viking. Źle dobrane buty mogą wpływać na rozwój stopy i prowadzić do zwyrodnień.

Siła impregnacji. Duże znaczenie ma także odpowiednia impregnacja obuwia, co zapewni im lepszą trwałość. Do wyboru są domowe sposoby, ale też specjalistyczne środki. Jeśli nie chcemy, by buty trekkingowe straciły gwarancję, lepiej wybrać tę drugą opcję. Kluczem jest stosowanie środków przeznaczonych do materiału, z którego dane buty wykonano. Dobrej jakości produkty są zwykle na bazie wody.

fot. pcdazero / Pixabay

Top