You are here
Home > Sport i zdrowie > Co daje bieganie – czyli kilka powodów, dla których warto

Co daje bieganie – czyli kilka powodów, dla których warto

bieganie-siłownia

Bieganie to prosty sposób na zachowanie zdrowia i kondycji, ładnej figury i dobrego samopoczucia. Trzeba jednak biegać regularnie – oto kilka najważniejszych zalet biegania.
Poniżej znajdziecie kilka powodów, dla których warto biegać. Listę tę można znacznie wydłużyć, ale sądzimy, że i tak uda nam się Was przekonać do rozpoczęcia przygody z tym sportem!

Lepsza praca serca
Jedną z podstawowych zalet biegania jest usprawnienie pracy serca. Oczywiście nie wolno przesadzać z intensywnością, lecz należy dobrać ją odpowiednio do swoich możliwości, kondycji itd. Regularne bieganie to niższe ryzyko chorób serca – i to prawie o połowę. Wynika to m.in. z obniżenia ciśnienia krwi i tętna, ale i regulacji poziomu cholesterolu, gdyż podnosi ten dobry – HDL, a obniża zły, czyli LDL.

Chcesz schudnąć? Zacznij biegać!
Aby zachować lub odzyskać figurę, konieczny jest wysiłek fizyczny. Jeśli spojrzycie na Piramidę żywienia i aktywności fizycznej, znajdziecie na samym jej czubku właśnie aktywność i sport. Bieganie z kolei pozwala spalić kalorie najszybciej ze wszystkich sportów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organizm przyzwyczaja się do tego wysiłku, a zatem warto wprowadzić też trening interwałowy.

Normalny, czyli ze stałym tempem, godzinny bieg pozwala spalić nawet aż ok. 650-900 kcal. Spacerując, zgubisz jedynie ok. 250-400, zależnie od rodzaju marszu. Wspomniane interwały sprawiają, że podkręcasz metabolizm spalasz tłuszcz nawet już po treningu.

Wymodelowana sylwetka
Bycie szczupłym to jedno z Twoich celów? Lepiej wymodeluj sylwetkę! W trakcie biegania Twoje całe ciało pracuje, m.in. nogi, pośladki, ale też ramiona i brzuch. Aby wymodelować sylwetkę, ujędrnić, warto korzystać z różnych maszyn i hantli w siłowni, ale też biegać, np. po treningu siłowym. Ustaw tempo biegu najlepiej na zmienne, korzystaj z opcji „Hill” lub „Interval”, a zmusisz swoje mięśnie do intensywniejszej pracy.

Bieganie a sposób odżywiania
Regularne bieganie pomaga w utrzymaniu sylwetki, ale także tzw. zdrowiej diety. Jak to się dzieje? Jeśli nagle złapiesz fazę na bieganie, będziesz głodny, ale… rezultatów! Energię czerpiesz głównie z jedzenia, ale nie tego śmieciowego. Biegacze jedzą zdrowo, poza tym prowadzenie takiego stylu życia zmusza do regularnych i dobrze zbilansowanych posiłków. Dbaj zatem o ich skład, jakość itd. – wprowadź świeże warzywa i owoce, soki, dużo wody, wartościowe białko, pełnoziarniste produkty itd. Poza tym po zbyt obfitym, tłustym posiłku, źle się czujemy, a trening jest mało efektywny i niezwykle męczący.

Na ratunek kościom
Na osteoporozę cierpią głównie osoby starsze, gdyż wraz z wiekiem zmniejsza się nasza masa kostna – problem ten dotyczy głównie kobiet. Rośnie też ryzyko złamań, co wiąże się z gospodarką hormonalną. Aby walczyć z odwapnieniem kości, warto regularnie biegać itd. W ten sposób można nawet trochę odbudować masę kostną!

Sposób na walkę z cukrzycą
Cukrzyca typu II jest jedną z najczęściej nam dokuczających chorób cywilizacyjnych. Jako jej główną przyczynę trzeba wymienić niezdrową dietę, brak sportu i otyłość. W zasadzie biegaczy to nie dotyczy, a zatem aktywność – np. bieganie – będzie świetnym działaniem profilaktycznym. Warto wziąć sobie tę radę do serca, gdyż cukrzyca to naprawdę zdradziecka choroba!

Ogólna wydolność coraz lepsza!
Lepsza wydolność to lepsza kondycja, więcej energii, ale też poprawa funkcjonowania układu oddechowego. Bieganie sprawia, że powiększa się pojemność płuc, dzięki czemu coraz rzadziej mamy zadyszki. Co więcej, bieganie pomaga walczyć ze stresem, stajemy się spokojniejsi, zdystansowani, możemy się zresetować, lepiej śpimy.

Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, czyli produkowane są endorfiny – im cięższy trening, tym ich więcej! Wytwarzana jest też serotonina, która pomaga walczyć z depresją, złym nastrojem itd., mimo nawet morderczego treningu.

Fot. Kk / StockSnap

Top